Atkins Diyeti ile Zayıflamak

0

          Atkins Diyeti Atkins Diyeti Nedir?, Atkins Diyeti ile              Zayıflanır Mı?, Atkins Diyeti için Örnek Menü ve daha fazla                 Atkins Diyeti bilgisi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Atkins Diyeti Nedir?

Atkins Diyeti Nedir?


Atkins diyeti; yüksek proteinli, Doktor Atkins tarafından öne sunulan bir diyet çeşididir. Atkins diyetinin en önemli özelliği ise az karbonhidrat tüketip ancak çok yağ ve protein tüketmek olmaktadır. Hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Amerikan Diyetisyen Birliği Doktor Atkins diyetinin tam zıttını söylemektedir. Önde gelen bu kuruluşların iddiasına göre bir insan yaşamı boyunca ne kadar az yağ tüketirse o kadar fazla sağlıklı olur ayrıca da obeziteye yakalanma olasılığı azalır. Bu konudaki yorumlara Doktor Atkins ise ne kadar fazla yağ tüketilirse tüketilsin karbonhidrat az tüketileceğinden dolayı kilo alımı gerçekleşemeyecek olmasıdır ve insülin artmayacağından dolayı da obezite riski alt seviyelere inecektir.

Doktor Atkins diyetine göre 1 gün 3 öğünden oluşmalıdır. Bu 3 öğün mutlaka kaçırılmaması gerekmektedir. Öğünlerde belirtilen yiyecekler düzenli bir şekilde uygulandığında kilo kaybı gerçekleşecek ve sürekli uygulandığı takdirde de kalıcı kilo kaybını sağlayarak tekrar kilo alınımının önüne geçecektir. Ayrıca Atkins diyetinde karbonhidrat tüketimi en az olduğundan dolayı da hızlı kilo verimi sağlanmaktadır. Özellikle de yaza girerken verilmek istenen kilolarda Atkins diyeti uygulanabilecek diyetler arasında yer almaktadır.

         Atkins diyeti için örnek bir menü sunacak olursak; sabah kahvaltısında yenebilecek besinler arasında,  salam ve yağda yumurta içecek olarak  da kafeinsiz kahve ve su seçilebilir. Öğle yemeğinde; yarım adet avokado ve 1 adet domates yanında tavuk salata olarak zeytinyağı salatası ve su olabilir. Akşam yemeğinde ise; 6 dilim salatalık yanında karides ve biftek ayrıca da yarım adet soğan ile soda olabilir.