Vücudun Enerji İhtiyacı;

12

 

vücudun enerji ihtiyacı

Vücudun Enerji İhtiyacı

Vücut organlarının çalışabilmesi ve normal ısının devamı vücuda alınan yiyeceklerin sağladıkları enerji ile mümkündür. Yenilen yiyecekler sindirildikten sonra kana geçerler. Yine kan dolaşımı ile hücrelere taşınırlar. Solunum neticesinde alınan oksijen ile yanarak vücuda gerekli enerjiyi temin ederler. Yiyecekler çeşitli besin maddelerini ihtiva ettiğinden dolayı her yiyeceğin verdiği enerji de aynı değildir.
Enerji birimi kaloridir. Kalori büyük ve küçük kalori olmak üzere ikiye ayrılır. Beslenmede büyük kalori kullanılır.
Büyük kalori 1 lt suyu 1 C yükseltmek için gerekli ısı miktarıdır.

Yiyeceklerin de vücutta yandıklarında vermiş oldukları kalori miktarları şunlardır :
1 gr. karbonhidrat 4 kalori verir
1 gr. protein 4 kalori verir
1 gr. Yağ 9 kalori verir

Yenilen yiyeceklerin miktarları bu rakamlarla çarpılarak vücuda gerekli kalorinin alınıp alınmadığı hesap edilir.
Hergün alınan bu kalorinin harcanmış olması gerekir. Uzun süre kilolarını sabit tutan kişiler aldıkları kaloriyi harcıyor demektir.
Enerji iki şekilde harcanırdı
1— İrade dışı hareketlerin yapılabilmesi için harcanan enerjidir ki
bunlar da şunlardır :
Solunum, sindirim, kan dolaşımı, sinir sisteminin çalışması, hormonların salgılanması, kasların hareketi, büyüme ve diğer yaşama olayları için gerekli enerji.
2- Ferdin yaptığı çalışma hareket gibi fiziksel faaliyetler için gerekli enerji.
Vücudun çalışma gücü ağırlaştıkça ve arttıkça enerji ihtiyacı da artar. Örneğin masa başında çalışan bir memurun harcadığı enerji daha az olduğundan kalori ihtiyacı da azdır. Tarlada, inşaatta v.s. yerlerde çalışan işçinin hareketlerim çalışması daha fazla olduğundan enerji ihtiyacı daha çok; olacağı kalorinin de o nisbette çok olması gerekir. Ağır işte çalışan erkek işçinin kalori ihtiyacı 4500 – 5000 kal.kadının ki ise 3200 – 3500 kal. dir. Sebebi; erkeğin vücudu daha adeli ve büyük olduğu için daha fazla kalori harcar. Normal kilosunu saklayan kişiler normal kalori alıyor demektir. Çünkü alınan kalori harcanıyor, vücutta yağ şeklinde depo edilmiyor demektir. Alınan kalori harcanandan fazla olursa bu fazlalık deri altında yağ şeklinde depo edilir. Buda vücut ağırlığını artırdığı gibi hoşa gitmeyen bir şişmanlıkta meydana gelmiş olur. Boy ve yaşa göre normalin üstünde karşı hassasiyet ve organlar
yağla kaplı olduklarından çalışmalarında da aksaklık vardır, Bu bakımdan harcanandan fazla kalori almamak gerekir.
I Harcanandan az kalori alınırsa da vücutta devamlı Zayıflama vardır. Bu, da çeşitli aksaklıklar doğurur. Bu bakımdan yeteri kadar kalori almak gerekir. Az yeme yorgunluğu artırır. Yeterli beslenme uyku, canlılık ve hayatiyeti artıracaktır.
En basit şekilde boy ve kiloya göre normal vücut’ağırlığının hesaplanması :

Erkek için : Boyu ölçülür. 1 den sonraki rakam o kimsenin normal ağırlığı olur. Örneğin, 1.70 boyundaki bir erkeğin 70 kg. olması gerekir. 70 den
fazlası şişman, azı ise zayıftır.
Kadın için : Boyu ölçülür. 1 den sonraki rakamdan 5 çıkarılır, kalan o kimsenin normal ağırlığını verir. Örneğin : 1.60 boyundaki bir kadının 60 –  55 kg. olması gerekir. 55 den fazlası şişman, azı zayıftır. Diğer bir ölçüde, yetişkin bir kimse için en normal ağırlık boyuna göre 25 yaşındaki kilosudur. Ağırlık bu seviyeden İf 10 yukarı veya eksik olabilir. Fakat % 15 den yukarı veya eksik, sağlık üzerine olumsuz etki yapar.