Zeytinyağının Faydaları

12

Zeytinyağının Faydaları

Medeniyet tarihi zeytinyağı ile başlar desek yalan olmaz. Nuh Peygamber tufanın bittiğini, karaya yaklaştığını,bir güvercinin ağzındaki zeytin dalından anlamıştı. İşte o günden beri zeytin dalı sulh ve sükunetin simgesi oldu. Elimizdeki yazılı belgeler, günümüzden 6000 yıl kadar önce Mısır kralı zamanında zeytinyağı üretildiğini yazıyor. Dünya medeniyeti zeytin yetişen ve zeytinyağı üreten yerlerde yeşerdi.

Her bitkisel yağda olduğu gibi zeytinyağı da, natürel ve rafine olmak üzere  iki türlü üretilir. İsminden de anlaşılacağı gibi natürel yağlar hiçbir kimyasal işlem görmeden, doğrudan soğuk sıkmayla elde edilen yağlardır. En kıymetli zeytinyağı da bu sıkma işlemi sırasında ilk ağızda gelen yağdır. Bu yağa sızma yağ denir. Çiğ kullanılır. Rafine yağlar ise kimyasal işlemler sonucu fabrikalarda üretilir.

Natürel yağlar çiğ olarak yemek ve salatalarda, rafine yağlar ise daha çok yemek pişirmekte kullanılmalıdır. Zeytin yağı tüketimi, kolesterol yapar korkusuyla geçtiğimiz yıllarda bütün dünyada azalmıştı. Son yapılan araştırmalar bu düşüncenin yanlışlığını ortaya koydu. Zeytin yağı, kandaki kötü kolesterolü azaltıcı, ‘iyi’ tür kolesterolü çoğaltıcı etkisi, artık tıp dünyası tarafından biliniyor. Doktorlar artık kalp ve damar hastalıklarına zeytinyağı öneriyorlar.